Başlık metninizi

12312321321312

Özbekistan Nakliye ve Lojistik

Orta Asya üzerinde bulunan Özbekistan, yedi bağımsız Türk devletlerinden biridir. Türkiye ile Özbekistan arasında her yıl çok sayıda nakliye çalışması gerçekleştirilmektedir. Nakliye çalışmalarının başarılı bir şekilde tamamlanması için firmamız hizmet vermektedir. Öznak Group ailesi olarak bizler uzun zamandır bu sektörde hizmet veriyoruz. Türkiye ile Özbekistan arasında taşınması gereken yükleri taşıyor, %100’e yakın müşteri memnuniyeti sağlıyoruz. Özbekistan nakliye lojistik hizmetlerimiz arasında farklı özelliklerde çalışmalar yer alıyor. Bizler müşteri odaklı hareket ediyoruz. Bu sayede değerli müşterilerimizin istek ve ihtiyaçlarına en doğru çözümleri sunmayı başarıyoruz.

Özbekistan nakliye firmaları içinde yılların bilgi ve birikimine sahip olan firmamız, profesyonel nakliye hizmetleri sunuyor. Nakliye ve lojistik çalışmaları doğrultusunda farklı iki nokta arasında yük veya hizmet taşıması yapılıyor. Bizler geniş kapsamlı çalışmalarımız doğrultusunda farklı kategorilerde yer alan yükleri taşıyoruz. Yük taşıma hizmeti kapsamında her yük için uygun nakliye koşullarını karşılıyoruz.

Özbekistan’a çalışan nakliye firmaları arasında her yıl hizmet verdiğimiz sektörde gerçekleşen yenilikleri yakından takip ediyor, bu yenilikler doğrultusunda kendimizi geliştiriyoruz. Bu sayede müşterilerimiz için en doğru ve güncel çözümleri hizmete sunuyoruz. Taşınması gereken yüklerinizi güvenli koşullarda taşımak, maddi ve manevi zarara uğramamak adına firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Firmamız sektörün güvenilir ismi olarak profesyonel çözümlerle hizmet verecektir. Sizler de firmamızla iletişime geçebilir, detaylı bilgi alabilir, sorularınıza doğru yanıtlar bulabilirsiniz. Böylece verilen hizmet hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz.

Özbekistan Nakliye

Öznak Group olarak uzun yıllardır Özbekistan nakliye hizmetlerini müşterilerimize sağlamaktayız .Lojistik sektöründe ihtiyaç duyulan her alanda hizmet veriyoruz. Müşterilerin her türlü nakliye ihtiyaçlarında yanında yer alıyoruz. Lojistik faaliyetlerimizi karayolu, havayolu, denizyolu, demiryolu aracılığı ile yürütmekteyiz. Özbekistan – Türkiye arası gerçekleştirilen ithalat – ihracat faaliyetlerini Öznak Group olarak en iyi şekilde gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Özbekistan –Türkiye arası taşınması gereken yükler sorunsuz bir şekilde alıcılar ulaştırılıyor. Alanında deneyimli ekibimiz ile birlikte tüm süreci yönetmekteyiz. Özbekistan nakliye süreçlerinin aksamaması, süreç boyunca herhangi bir aksaklık olmaması için gerekli önlemleri alarak süreci yakından takip etmekteyiz. Müşteri memnuniyeti odaklı olarak tüm faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Özbekistan Karayolu Taşımacılığı

Uluslararası lojistik sektöründe faaliyetlerini sürdüren Öznak Group, Özbekistan karayolu nakliye taşımacılık hizmetini de müşterilerine sağlamaktadır. Her türlü ithalat ihracat faaliyetlerini karayolu ile yürütmektedir. Uzun yıllardır sektörde yer alan Öznak Group, edindiği bilgi birikimi ve tecrübeleri ile nakliye sektöründe en iyi hizmeti sağlamak için çalışmalarını sürdürmektedir. Günümüzde lojistik faaliyetler içerisinde en çok tercih edilen Özbekistan nakliye karayolu taşımacılığı, uygun fiyat avantajı ve hızlı teslimat imkânları ile tercih ediliyor. Aynı zamanda kapıdan kapıya teslimatın kolay bir şekilde yapılabilmesi, müşterilerin istediği noktadan yüklerin kolay bir şekilde araca yüklenip, boşaltılabilmesi de bir diğer avantajlarıdır.

Özbekistan karayolu nakliye hizmetlerimiz ile müşterilerin ürünlerini sorunsuz bir şekilde alıcılara ulaştırıyoruz. Özbekistan ülkesine karayolu aracılığı ile parsiyel taşımacılık, frigo taşımacılık, ağır yük taşımacılığı, proje taşımacılığı, konteyner taşımacılığı gibi lojistik faaliyetleri gerçekleştiriyoruz .Müşterilerin ihtiyaç duyduğu her alandaki lojistik faaliyetler firmamız tarafından gerçekleştirilmektedir. Tüm süreçler deneyimli ekibimiz ile titizlikle yönetilerek, sürecin sağlıklı bir şekilde sonlandırılması da amaçlanıyor. Kaliteli hizmet anlayışını benimsemiş firmamız, nakliye süreçlerinin her aşamasını yakından takip ediyor. Güvenli bir şekilde alıcı ülkelere ulaştırılmasını sağlıyoruz.

Tüm nakliye süreçlerini sigortalı bir şekilde gerçekleştirerek, müşteri mağduriyetlerinin yaşanmasının da önüne geçiyoruz .Karayolu taşımacılık hizmetleri ile müşterilerimize sunduğumuz hizmetler ise şu şekildedir;

 • Kapıdan kapıya teslimat,
 • Toplama, paketleme ve dağıtım,
 • Gerekli evrakların hazırlanması,
 • Gümrükleme işlemlerinin yapılması,
 • Sigorta işlemlerinin yapılması,
 • Müşteri isteklerine göre özel çözümler,
 • Tedarik zinciri yönetimi
 • Depolama
 • Mevzuata uygun bir şekilde taşımacılık faaliyetinin gerçekleştirilmesi,
 • Nakliye süreçlerinin her aşaması hakkında müşteri bilgilendirmesi,
 • Tam zamanında teslimat,
 • Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet,
 • Geniş araç filomuz ile karayolu taşımacılığı hizmeti,
 • Hızlı ve güvenli bir teslimat,
 • Uygun fiyat politikası ile hizmet sağlanması

Karayolu taşımacılık hizmetleri günümüzde en çok tercih edilen taşımacılık türlerinden bir tanesidir. Birçok avantajlar sağlaması yönü ile tercih edilen bir taşımacılık türüdür. Her türlü nakliye çözümlerini karayolu taşımacılığı ile müşterilerimize sunabilmekteyiz. Sahip olduğumuz geniş araç filomuz ile ,lojistik sektörünün her alanında müşterilerin ihtiyaç duyduğu nakliye ihtiyaçlarına çözümler üretiyoruz.

Nakliye süreçleri için gerekli olan evraklar firmamız tarafından hazırlanarak zamandan tasarruf sağlanıyor. Aynı zamanda gümrükleme işlemleri de firmamız tarafından çözüme kavuşturuluyor. Böylelikle müşterilerin bu tür işlemler ile uğraşmasına gerek kalmıyor. Sürecin tam zamanında gerçekleşmesi için bu hizmetler de firmamız tarafından sağlanıyor. Zamandan ve maliyetten tasarruf sağlanarak tüm nakliye süreçleri için gerekli çözümler üretiliyor. Öznak Group ,lojistik sektörünün her alanında verdiği kaliteli hizmetleri ile, adından sıklıkla söz ettirmeyi başarmış bir firmadır.

Özbekistan Parsiyel Nakliye

Özbekistan parsiyel nakliye ve kargo taşımacılık faaliyetleri karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu ile sağlanmaktadır. Müşterilerin istek ve beklentilerini doğru bir şekilde anlayarak, kargo parsiyel nakliye için en doğru çözümü üretmekteyiz. Müşterilerin Özbekistan ülkesine göndermek istedikleri yüklerin özelliklerine göre taşımacılık faaliyetlerini yürütmekteyiz. Yüklerin alınacağı nokta, teslim edileceği nokta, yüklerin boyutları ve ağırlıklarına göre planlamalar gerçekleştiriliyor. Yüklerin ulaştırılma zamanlarına göre taşımacılık türü tercih ediliyor. Aynı zamanda maliyet unsuru da etkili oluyor.

Acil bir şekilde ulaştırılması gereken yükler havayolu ile ulaştırılıyor. Daha esnek bir zamanda, maliyet açısından tasarruflu bir taşımacılık gerektiği durumlarda karayolu taşımacılığı tercih ediliyor. Karayolu parsiyel taşımacılık hizmetlerinde TIR’lar kullanılıyor. Havayolu parsiyel taşımacılık hizmetleri için kargo uçakları kullanılıyor. Denizyolu parsiyel taşımacılığında ise yük gemileri kullanılıyor. Parsiyel taşımacılık, bir noktandan bir noktaya az sayıda ürün gönderimi yapmak isteyen kişileri için tercih edilen bir taşımacılık türüdür. Parsiyel taşımacılık diğer taşımacılık türlerine göre oldukça avantaj sağlayan bir taşımacılık türüdür. Birçok avantajlı özellikleri ile günümüzde en çok talep edilen taşımacılık türüdür. Parsiyel taşımacılığın avantajlı özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Kapıdan kapıya nakliye hizmeti sunulması,
 • Güvenli bir hizmet sağlaması.-
 • Yükler araç içerisine teslimat noktasına göre sıralanarak elleçleme işlemleri en aza indirgenir.
 • Yüklerin sigortalı bir şekilde taşınması.
 • İstenilen noktadan alınan yüklerin aktarma olmadan alıcıya teslim edilmesi,
 • Müşteri yüklerinin araçlara yüklenmesi esnasında en az sorunla karşılaşılan nakliye türü olması,
 • Tehlikeli maddeler dışında tüm yüklerin kolay bir şekilde taşınabilmesi,
 • Teslimat sırasına göre yüklerin araç içerisine yerleştirilmesi,
 • Zamandan tasarruf sağlaması,
 • Karayolu, denizyolu ve havayolu ile entegre olarak taşımacılık hizmeti sağlar.
 • Müşterilere nakliye süreci boyunca bilgilendirmeler yapılır.
 • Bekleme süresini en aza indirger.
 • Gönderi takibini yapmak kolaydır.
 • Araç içerisinde kalan boşluklar nakliye ücreti konusunda etkili olmaz. Yüklerin araç içerisinde kapladığı alan kadar ücret ödemesi gerçekleştirilir.
 • Nakliye süreçleri sorunsuz bir şekilde tamamlanır.
 • Yüklerin tam zamanında varış noktasına ulaştırılması,
 • Maliyet konusunda tasarruf sağlaması,
 • Teslimat zamanlarında esneklik sağlaması.

Özbekistan parsiyel taşıma faaliyetlerinde en çok tercih edilen taşımacılık türlerinden biri de denizyolu parsiyel taşımacılığıdır. Gönderilmesi gereken parsiyel yükler denizyolu taşımacılığı ile kolayca ulaştırılıyor. Aynı zamanda maliyet açsından uygun fiyat sunan bir taşımacılık türüdür. Yük gemileri aracılığı ile güvenli bir şekilde yükler alıcılar ulaştırılıyor. Taşımacılık faaliyetleri konteynerler ile gerçekleştiriliyor. Bir konteyneri doldurmayan yükler parsiyel taşımacılık ile kolayca taşınabiliyor. Böylelikle tek bir konteyner ücreti ödemek yerine yüklerin kapladığı alan kadar ücret ödemesi gerçekleştiriliyor. Maliyet açısından da tasarruf sağlanmış oluyor.

Karayolu parsiyel taşımacılığına göre, denizyolu parsiyel taşımacılık faaliyetlerinde teslimat süreleri daha uzun olabiliyor. Denizyolu taşımacılığında teslimat zamanları daha uzun olabiliyor. Fakat karayolu taşımacılığına göre daha uygun maliyet oluşturuyor. Öznak Group olarak müşterilerin nakliye ihtiyaçları doğrultusunda en uygun çözümleri üreterek, nakliye planlamalarını gerçekleştiriyoruz. Firmamız denizyolu parsiyel taşımacılık hizmetlerini en iyi şekilde gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Nakliye süreçleri boyunca çeşitli aksaklıklara yol açacak durumlara karşı gerekli tedbirleri alarak, nakliye sürecini gerçekleştiriyoruz. Yük gemileri aracılığı ile limandan limana teslimat işlemleri gerçekleştiriliyor.

Karayolu aracılığı ile limanlara getirilen yükler, buradan yük gemilerine taşıma faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Alıcı ülkeye doğru yola çıkan gemiler varış limanlarında boşaltma işlemleri gerçekleştirilerek, alıcılara karayolu ile teslimat işlemleri yapılıyor. Karayolu parsiyel taşımacılık ile denizyolu parsiyel taşımacılık faaliyetleri entegre bir biçimde yürütülüyor.

Özbekistan parsiyel nakliye hizmetlerinin sürdürüldüğü bir diğer taşımacılık türü de havayolu parsiyel taşımacılıktır. Havayolu parsiyel taşımacılık ile gönderiler kolay ve hızlı bir şekilde Özbekistan ülkesine ulaştırılıyor. Havayolu parsiyel taşımacılık oldukça güvenli ve hızlı bir taşımacılıktır. Havayolu pasiyel taşımacılık birçok avantajlı özellikleri ile tercih edilen bir taşımacılık türüdür. Bu avantajlı özelliklerden biri de hızlı bir şekilde taşımacılık imkanı sağlamasıdır. Özbekistan ülkesine hızlı bir şekilde parsiyel yüklerin ulaştırılması için havayolu parsiyel taşımacılığı tercih edilir. Bu alanda uzun yıllardır hizmetlerini sürdüren Öznak Group, havayolu parsiyel taşımacılık faaliyetlerini güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Müşterilerin Özbekistan ülkesine göndermek istedikleri yükler, istedikleri noktadan alınarak hava limanlarına taşınıyor. Havalimanlarına getirilen yükler buradan kargo uçaklarına yükleme işlemleri gerçekleştiriliyor. Türkiye havalimanlarından gönderilen yükler Özbekistan havalimanlarına ulaştırılıyor. Karayolu parsiyel taşımacılık ile entegre bir şekilde taşımacılık faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

Özbekistan Parsiyel Nakliye Ve Komple Tır Taşımacılığı

Uluslararası ticari faaliyetlerinin artması ile birlikte, lojistik sektöründe de çeşitli taşımacılık faaliyetleri hizmete alınmaktadır. Yeni lojistik ihtiyaçlarının doğması ile birlikte, lojistik firmalarının da bu ihtiyaçlara çözüm üretmesi için yenilikler geliştirmesi gerekmektedir. Lojistik sektöründe önemli bir yere sahip olan konteyner taşımacılık faaliyetleri parsiyel ve komple olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Lojistik sektöründe komple konteyner taşımacılığı FCL, parsiyel konteyner taşımacılığı LCL olarak ifade edilir.

 • FCL / LCL: Tek bir ithalat firmasına ait ancak birden çok ihracat firmasının yükleri tek konteynere yüklenerek taşıma faaliyetleri sürdürülür.
 • LCL / FCL: Tek bir ihracat firmasına ait ancak birden fazla ithalat firmasının yüklerin konteyner ile taşımacılığının gerçekleştirilmesidir.
 • FCL / FCL: Bir ihracat firmasına ait yüklerin konteyner ile taşınmasıdır.
 • LCL / LCL: Bir ihracat firması ve bir ithalat firmasına ait olan yüklerin konteyner ile taşınmasıdır.

Özbekistan Frigo Nakliye

Öznak Group olarak, Özbekistan frigo taşımacılık faaliyetlerini de sürdürmekteyiz. Uzun yıllardır edindiğimiz deneyimlerimiz ile Özbekistan frigo taşımacılık faaliyetlerini gerçekleştirmekteyiz. Frigo taşımacılık faaliyetleri oldukça hassas bir taşımacılık türüdür. Diğer taşımacılık türlerine göre hassasiyet isteyen bir taşımacılıktır. Gıda ürünlerinin sorunsuz bir şekilde alıcı ülkelere ulaştırılması oldukça önem arz ediyor.

Özbekistan ülkesine taşınacak olan gıda ürünleri sorunsuz bir şekilde ulaştırılmaktadır. Gıda ürünleri için gerekli ısı ayarı yapılarak taşıma faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Bu alanda yeterli düzeyde bilgi ve tecrübe sahip firma ekibimiz tarafından frigo nakliye hizmetleri sağlanıyor.

Gıdalar için gerekli ısı ayarları ise şu şekildedir;

 • Armut, elma üzüm, incir, şeftali, çilek, kayısı, nar, ayva: 1 °C – 3 °C
 • Muz: 7 °C – 10 °C
 • Limon, portakal: 7 °C – 10 °C
 • Karpuz, kavun: 7 °C – 10 °C
 • Maydanoz, taze soğan: 0 °C -1 °C
 • Ispanak, pırasa, bezelye: 0 °C – 1 °C
 • Patates, soğan: 7 °C – 10 °C
 • Biber: 4.5 °C – 7.5 °C
 • Domates, salatalık: 4.5 °C – 7.5 °C
 • Mantar, pancar: 0 °C – 1 °C
 • Fasulye, bamya, kabak: 4.5 °C – 7.5 °C
 • Sarımsak: 7 °C – 10 °C
 • Mısır, havuç, turp: 0 °C – 1 °C
 • Kestane: 4.5 °C – 7.5 °C
 • Patlıcan: 7 °C – 10 °C
 • Peynir ve krema ürünleri: 40 °C – 100 °C
 • Lahana, kereviz: 0 °C – 1 °C
 • Çikolata, yumurta: 15 °C – 18 °C
 • Dondurulmuş et ürünleri: – 18 °C
 • Dondurulmuş sebze ve meyveler: – 18 °C
 • Dondurulmuş kanatlı et ürünleri: – 18 °C
 • Dondurulmuş sebze ve meyve: – 18 °C
 • Dondurulmuş unlu mamulleri: – 12 °C – 18 °C
 • Dondurulmuş su ürünleri: – 18 °C – (-23) °C
 • Medikal ürünler: 5 °C – 20 °C

Frigo taşımacılık, – 26 °C – 18 °C arasında ayarlanabilen sıcaklık değerlerine sahip donanımlı araçlar ile yapılan taşımacılık türüdür. Frigo taşımacılık aynı zamanda soğuk taşımacılık olarak da adlandırılmaktadır. Bu taşımacılık faaliyetlerinde genellikle frigorifik kamyon ya da kamyonet kullanılır. 13.6 metre uzunluğuna sahip yarı römork araçlar da kullanılmaktadır. Gıda taşımacılık faaliyetlerinin kurallara uygun bir şekilde, gerekli önlemler alınarak güvenli bir şekilde yapılması gereken taşımacılıktır. Gıda ürünlerinde oluşabilecek fiziksel ya da kimyasal bozulmalar, ürünlerin raf ömrünü azaltır.

Medikal ürünlerin taşınması da oldukça önem arz eder. Hap, şurup, serum, özel tıbbi ürünler gibi medikal ürünlerin nakliyesi gerekli ısı değerleri altında taşınmalıdır. Isı değerlerinin kurallara uygun bir şekilde ayarlanması oldukça önemlidir. Bu tür malzemelerin taşınma koşulları farklı özelliklere sahiptir. Ürünlerin nakliye araçlarına özenle taşınması, varış noktasında dikkatli bir şekilde boşaltılması ve alıcılara teslimatı konusunda oldukça hassas bir şekilde yaklaşılmalıdır.

Özbekistan Ağır Yük Taşımacılığı

Uluslararası lojistik sektöründe, Özbekistan ülkesine sürdürdüğümüz taşımacılık faaliyetlerinden bir diğeri de ağır yük taşımacılığıdır. Özbekistan nakliye lowbed ağır yük taşıma hizmetimiz kapsamında taşınması gereken ağır yükler güvenli bir şekilde ulaştırılıyor. Özbekistan ağır yük taşımacılığı da diğer taşımacılık türleri gibi oldukça hassas bir taşımacılık türüdür. Bu alanda deneyimli ve bilgili kişilerce yapılması oldukça önem arz eder. Alanında uzman kişiler bu faaliyeti gerçekleştirmelidir.

Özbekistan’a gönderilecek standart dışı lowbed ağır yükleriniz için Özbekistan ağır nakliyat sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgi alabilir ve hemen bizden teklif isteyebilirsiniz.

Özbekistan Proje Taşımacılığı

Özbekistan nakliye proje taşımacılığı, standart dışı ağırlık ve ölçülere sahip yüklerin bir noktadan başka bir noktaya taşınması işlemidir. Bu taşımacılık faaliyetleri özel tedbirler alınarak ve özel araçlar kullanılarak gerçekleştirilen lojistik faaliyetlerdir. Özbekistan’a yapılacak proje taşımacılığı için ayrıca yol izin belgelerini almak da gerekir. Yol izin belgeleri yurtiçi ve yurtdışı tüm yerlerde uygulanmaktadır. Gidilecek güzergahın belirlenmesi ve güzergah ile ilgili gerekli izinlerin de alınması gerekir. Bu izin belgeleri aynı zamanda süreli ya da süresiz olarak alınabilmektedir.

Türkiye Özbekistan Nakliye Tır Süreleri

Lojistik sektöründe önemli konulardan biri de yüklerin teslimat süreleridir. Özbekistan nakliye faaliyetlerinde birçok etken, teslimat süresi konusunda önemli bir etki oluşturmaktadır. Öznak Group olarak, Türkiye – Özbekistan nakliye hizmetlerini tam zamanında teslimat gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Nakliye süreçlerini en iyi şekilde yöneterek, müşteri memnuniyetini sağlamaktayız. Yüklerin hızlı bir şekilde alıcılara ulaşması için, profesyonel ekibimiz ile tüm süreci yakından takip etmekteyiz .

Türkiye – Özbekistan nakliye süreleri birçok etkene bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Yüklerin sevkiyat için hangi taşımacılık yöntemi kullandığı, burada önemli bir konu olarak ortaya çıkıyor. Yüklerin karayolu, denizyolu taşımacılık yöntemleri ile taşımacılık faaliyetlerinde farklı süreler ortaya çıkıyor. Türkiye’den Özbekistan ülkesine ortalama olarak 12 – 15 günde ulaştırılmaktadır. Bu süreler yol durumlarına ve hava durumu koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Özbekistan Hakkında Genel Bilgiler

Orta Asya ülkesi olan Özbekistan, 447.4 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Nüfusu 34.7 milyon. Başkenti Taşkent. Resmi dili Özbekçe. Diğer konuştukları diller; Türkçe, Rusça, Karakalpakça, Tatarca, Ermenice. Para birimi Özbekistan Somu. Özbekistan’ın batısında ve kuzeyinde Kazakistan, güneyinde Afganistan, doğusunda Kırgızistan, güneybatısında Türkmenistan, güneydoğusunda Tacikistan yer alıyor.

Başlıca şehirleri; Buhara, Urgenç, Karşi, Semerkand, Fergana, Nukus, Namangan, Kokand, Andican, Gulistan, Hive, Navoiy, Margilan, Tirmiz, Çirçig, Kamaşı, Angren, Ahunbabayev, Çimbay, Şehr-i Serbz, Gülistan, Riştan, Cizzak, Gicduvan, Çirçıg, Nürata, Konurat, Zarafşan, Moynak, Kağan, Yeniyol, Vabkent, Yangiyer, Toytepe, Gazalkent, Kuva, Pahtakar, Küygannar, Galaasiya, Bostan Karakalpak, Kasan, Karagöl, Gagarin, Beşkent, Şahriban, Pap, Aktaş, Asaka, Kızıltepe, Şafirkan, Yenipazar, Yaypan, Hazaras. Özbekistan’ın komşu ülkeleri; Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan.

Özbekistan ülkesinin denize kıyısı bulunmamaktadır. Ülkenin Sirderya (Seyhun) ve Amuderya (Ceyhun) nehirleri bulunuyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük dördüncü gölü olan Aral Gölü Özbekistan’da yer alıyor.

Özbekistan ülkesi yer altı zenginlikleri bakımından da oldukça gelişmiş ülkelerden biridir .Kızıl Kum çölünde Muruntau altın madeni yer alıyor. Dünyanın en büyük 7 Uranyum maden yatağı Özbekistan’da yer alıyor. Ülke tarım konusunda da oldukça elverişlidir. Pamuk üretimi yapılmaktadır .Dünyada pamuk üretimi konusunda 5. sırada yer alıyor. Ülkenin gelir kaynağı konusunda pamuk üretimi, oldukça önemli bir paya sahiptir. 100’ün üzerinde pamuk çeşidi üretilmektedir.

Özbekistan Nüfus ve Din

2021 yılı itibari ile Özbekistan nüfusu 34.7 milyon oldu. Ülke nüfusu 2021 yılının başından itibaren 136bin artış gösterdi. Orta Asya Türk cumhuriyetleri arasında en kalabalık ülke konumunda yer alıyor. Nüfusun % 50.5 kısmı şehirlerde, % 49.5 kısmı ise kırsal kesimlerde yaşam sürüyor. Nüfusun % 30.5’i18 yaş altı, % 58.9 çalışabilir yaştakileri, % 10.6’sı da emekli kesimi oluşturmaktadır. Özbekistan ,Sovyetler Birliği ülkeleri arasında bağımsızlığı kazanmış bir ülkedir. Günümüzde 7 bağımsız Türk devletlerinden biridir. 1990 yılında egemenliğini, 1991 yılında ise bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsızlığını kazanması ile birlikte birçok gelişmiş ülke ile ekonomik ilişkiler kurmuştur. Sahip olduğu zengin yer altı kaynaklarını birçok ülkeye satma imkanına sahip olmuştur. Zamanla Orta Asya bölgesinde güçlü ülkeler arasında girmeyi başarmıştır. Günümüzde ise Kazakistan ile rekabet durumuna gelmiştir.

Özbekistan nüfusunun % 84.4 Özbek, % 4.9 Tacik, % 2.4 Kazak, % 2.2 Karakalpak, % 2.1 Rus, % 0.9Kırgız, % 0.6 Tatar, % 0.6 Türkmen, % 2.4 diğer etnik gruplar oluşturuyor. Nüfusun % 96’sı Müslüman insanlardan oluşmaktadır. % 2 kısmı Ortodoks, diğer % 2 kısmı ise farklı dinlere sahip insanlardan oluşmaktadır.

Kaynak

Özbekistan Siyasi ve İdari Yapı

Özbekistan’da demokratik sistemi oluşturmak adına, çok partili sisteme geçilmesi ile alternatif partiler kurulmuştur. Bu partilerin kurulması ile ilgili gerekli düzenlemeler de yapılmıştır. İlk kez 1994 yılında çok partili seçimler yapılarak meclis oluşturulmuştur. 2004 yılında yeni bir yasal düzenleme ile Özbekistan’da yasama organı olarak Yüksek Meclis, Yasama Meclisi ve Senato yeniden şekil almıştır .Karakalpakistan Cumhuriyeti, Taşkent ve diğer 12 vilayet tarafından seçilmektedir. Yasama Meclisi’nin milletvekilleri seçim sonucunda belirlenmektedir. Meclis, siyasi partilerin katıldığı oylamalar ile belirlenen milletvekillerinden oluşmaktadır. Meclisin görev süresi 5 yıldır. Özbekistan vatandaşlarının milletvekili olarak seçilebilmesi için en az 25 yaşını doldurmuş olması ve en az 5 yıl Özbekistan’da ikamet etmesi gerekmektedir. Bu şartlara uyan Özbekistan vatandaşları milletvekili olarak seçilme hakkına sahiptir. Aynı zamanda milletvekilleri başka ticari faaliyetlerde de bulunamazlar.

Senato, 100 senatörden oluşur. Senatörler gizli oylama ile belirlenir. Toplamda 84 senatör belirlenir.16 senatör Cumhurbaşkanı tarafından ekonomi, edebiyat, bilim, sanat gibi birçok alanlara atanır. Aynı zamanda senatolarda siyasi gruplar oluşturulamaz. Görev süreleri ise 5 yıldır. Özbekistan’da 5 yıl boyunca ikamet eden kişiler senatör olarak seçilebilir. Senatörler aynı zamanda dokunulmazlık hakkına sahip kişilerdir. Senatör olan kişiler herhangi bir durumdan dolayı suçlanamaz, yargılanamaz, göz altına alınamazlar. Bakanlar Kurulu Başbakan, Başbakan yardımcıları, bakanlar ve devlet komitesi başkanlarından oluşur. Aynı zamanda Kalpakistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı da üyeler arasında yer alır. Yüksek Meclise ve Cumhurbaşkanı’na karşı sorumludur.

Seçim esnasında Bakanlar Kurulu Yeni Yüksek Meclis’e istifasını sunar ve Başbakan adayı Yasama Meclisi’nde en çok milletvekiline sahip siyasi parti tarafından önerilir. Önerilen Başbakan adayı Cumhurbaşkanı tarafından 10 gün süreç içerisinde incelenir. İncelendikten sonra Yasama Meclisi ve Senato onayına sunar. Bakanlar Kurulu üyeleri Başbakan tarafından önerilir. Önerilen Başbakan adayı da Cumhurbaşkanı tarafından onaylanır. Bakanlar Kurulu Başbakan, 7 Başbakan yardımcısı, 15 Bakan ve 8 Komite Başkanı’ndan oluşur.

Özbekistan Nakliyede 

Özbekistan tır firmaları arasında yer alan Öznak Group firması olarak uzun yıllardır lojistik sektöründe varlığımızı sürdürmekteyiz. Özbekistan nakliye hizmetleri kapsamında lojistik sektörünün tüm alanlarında müşterilerimize destek sağlamaktayız. Nakliye ihtiyaçlarına göre karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu aracılığı ile faaliyetlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Müşterilerin istek ve beklentilerini dikkate alarak, bu doğrultuda nakliye süreçlerini planlıyoruz .Firmamız bünyesinde tüm alanlarda görev alan personellerimiz alanında deneyimli ve yeterli donanıma sahip kişilerden oluşmaktadır. Tüm nakliye süreçlerini profesyonel bir şekilde yönetiyoruz. Herhangi bir aksaklıklar yaşanmaması, müşteri mağduriyetlerinin oluşmaması adına gerekli önlemleri alıyoruz. Nakliye faaliyetlerini kurallara uygun bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Tüm Özbekistan nakliye taşımacılık faaliyetlerini sigortalı bir şekilde gerçekleştirerek, müşteri mağduriyetlerinin yaşanmasının da önüne geçiyoruz. Özbekistan nakliye süreçlerinin her aşamasında müşteri desteğini sağlıyoruz.

Özbekistan nakliye süreçleri için gerekli olan tüm evraklar, gümrükleme işlemleri firmamız tarafından çözüme kavuşturularak zamandan tasarruf sağlanmaktadır. Kaliteli bir hizmet anlayışı ile çalışmalarımızı sürdürdüğümüz bu sektörde lider konumda yer alan bir firmayız. Özbekistan nakliye ihtiyaçlarında sıklıkla aranan sayılı firmalar arasında yer alıyoruz. Güvenli ve hızlı bir şekilde süreçlerin sonlandırılması için çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Öznak Group olarak önceliğimiz müşteri memnuniyetinin sürdürülebilir olmasıdır. Bu anlamda Özbekistan nakliye faaliyetlerimizde uzun yıllardır birçok başarılı işlere imza attık. Uluslararası lojistik sektöründe en iyi şekilde hizmetlerimizi gerçekleştirmek için çalışmalarımıza aralıksız bir şekilde devam ediyoruz. Müşterilerin her türlü Özbekistan nakliye ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. Lojistik sektöründe en iyi şekilde varlığımızı sürdürerek, çalışmalarımızı aralıksız bir şekilde sürdürmeye devam ediyoruz.

Metreküp Hesaplama Nasıl Yapılır?

Metreküp hesaplamasında kullanılan değerler taşıma yöntemlerine göre değişiklik göstermektedir. Özbekistan nakliye karayolu taşımacılık yöntemlerinde 1 metreküp hacme sahip bir yükün tonaj miktarı 333 kg, Özbekistan nakliye denizyolu taşımacılık yöntemlerinde 1 metreküp hacimli yükün tonaj miktarı 1000 kg, Özbekistan nakliye havayolu taşımacılık yöntemlerinde 1 metreküp hacimli yükün tonaj miktarı 167 kg olarak ortaya çıkmaktadır. Yüklerin metreküp hesaplama işlemleri yapılırken en, boy, yükseklik, adet miktarları belirlenir. Bu miktarları birbirleri ile çarpılması sonucu metreküp hesaplama işlemi gerçekleştirilir (en x boy x yükseklik x adet).

Örneğin; en 100 cm, boy 120 cm, yükseklik 100 cm ve tonaj miktarı da 100 kg değerlere sahip olsun. Bu değerler ile birlikte metreküp hesaplaması gerçekleştirirken en, boy, yükseklik değerleri birbirleri ile çarpılmalıdır (100 x 120 x100). Buradan çıkan sonuç 1.2 metreküp olacaktır. Karayolu metreküp hesabına göre çıkan sonuç 333 kg altında olduğu için yükün hacmi 1.2 metreküp değerinde alınır. 333 kg değerinin üstünde bir değer çıksaydı 2 metreküp olarak yükün hacmi baz alınacaktı. Aynı şekilde Özbekistan nakliye denizyolu ve havayolu taşımacılık türlerinde de tonaj miktarlarını aşmadığı durumda 1.2 metreküp, aştığı durumlarda 2 metreküp olarak yükün hacmi baz alınacaktır.