Başlık metninizi

12312321321312

Hava Yolu Taşımacılığı Nedir?

Taşımacılık ya da kargo anlayışı, bilindiği üzere, herhangi bir ürünün herhangi bir malzemenin, istenilen bir yerden alınması, istenilen diğer bir noktaya, yine istenilen zamanda, sağlıklı koşullarda teslim edilmesi anlamına gelmektedir.
Günümüzde bu alanda hizmet veren birçok işletme bulunmak ile birlikte, kargo ifadesi kullanıldığında genelde akla, klasik kargo şirketleri gelmektedir. Bir ürün teslim edilmekte, bir adres verilmekte, teslim edilen ürün, adrese en kısa zamanda, bozulmadan, deforme meydana gelmeden, ulaştırılmakta ve gönderinin adresine gerekli bilgi verilmektedir.

Havayolu taşımacılığı da, benzer prensipler dahilinde hareket etme anlamına gelmektedir. Genel anlamda, havayolu taşımacılığı nedir? Sorusunun karşılığında, klasik kargo anlayışının, havayolu ile uçaklar ile istenen noktalara ulaştırılması, teslimat sürecinin tamamlanması olarak ifade edilebilir.

Elbette, belirgin farkları, klasik karayolu ya da demiryolu taşımacılığına göre, belirgin farkları bulunmaktadır. Daha hızlı işlem süresi, istenilen noktaya malzemenin ya da gönderilen ürünün daha hızlı bir şekilde ulaşması, tercih edilmesinin temel nedenleri arasında bulunmaktadır.

Günümüzde bu kapsamda hizmet veren şirketlere bakıldığında, farklı ülkelere, uluslar arası taşımacılık anlayışına hakim bir işlemin sergilendiği görülebilmektedir. Bazı işletmelerin, yedi kıtada, dünyanın tüm hava limanlarına uçaklarını gönderdiği, her noktaya hizmet götürdüğü, bilinen bir gerçeği işaret etmektedir.

Büyük lojistik firmaları bu kapsamda vermiş olduğu hizmetler ile havayolu taşımacılığını en üst noktaya ulaştırmıştır.

Hızlı çözümler, ekonomik çözümler, kaliteli çözümler, pratik çözümler, avantajlar, havayolu anlayışı ile kullanıcıların, ihtiyaç sahiplerinin karşısına çıkarılmış ve kapıdan kapıya hizmet anlayışı da, havayolu taşımacılığı sistemi ile birleştirilmiştir.


Havayolu Taşımacılığında Yük Çeşitleri Nelerdir?

Havayolu taşımacılığı anlayışına bakıldığında, her türlü mal ve her türlü ürün, şeklinde bir tanımlamanın yapıldığını görmek mümkündür. Genel anlamda, havayolu taşımacılığı ve yük çeşitleri nelerdir? Sorusunun karşılığında, istenilen bir ürünün, istenilen zamanda alıcı ile buluşturulması şeklinde bir cevap karşınıza çıkabilir. Başlıklar halinde hizmet seçenekleri sıralanacak ise, şu ifadeleri kullanılması mümkün olacaktır;

 • Her türlü proje taşımacılığı.
 • Her türlü İthalat ve ihracat ürünlerinin taşınması.
 • Havayolu ile cenaze taşımacılığı.
 • Konsolide kargo taşımacılığı.
 • Transit yükleme sistemi taşımacılığı.
 • Havaleli özel taşıma sistemleri.
 • Her türlü tehlikeli madde taşımacılığı.
 • İmal edilen, oluşturulan her türlü ürünün taşımacılığı.
 • Değerli evrak taşımacılığı.
 • Değerli emtia taşımacılığı.
 • Değersiz evrak taşımacılığı.


Havayolu Taşımacılığının Geleceği

Havayolu taşımacılığı, günümüz ihtiyaçları kapsamında, her geçen gün kendini yenilemekte ve farklı ülkeler arasında taşımacılık sistemini de geçerli hale getirmektedir. Klasik anlamda; yurt içinde, herhangi bir ülkede, yurt içi taşımacılıkta kullanılan sistem olarak düşünülüyor olsa da, günümüz İthalat ve ihracat potansiyeli incelendiğinde, havayolu taşımacılığının geleceği daha etkili bir şekilde gözler önüne çıkmaktadır.

Dünyanın herhangi bir ülkesinde üretilen bir ürünün ya da pazarlamak istenen bir ürünün ya da herhangi bir bölgeye, herhangi bir ülkeye, gönderilmek istenen bir paketin, hızlı ve süratli bir şekilde gönderilmesinde, öne çıkan taşımacılık sistemi, bugün olduğu gibi, gelecekte de havayolu taşımacılığı olacaktır.

Daha hızlı taşımacılık, daha ekonomik taşımacılık, daha kaliteli taşımacılık, daha avantajlı taşımacılık anlayışının her geçen gün geliştiği görülmektedir. 

Havayolu taşımacılığı, havaalanlarından havaalanlarına, kapıdan kapıya, hızlı, güvenli teslimat ilkeleri dahilinde gelişim göstermekte olup, bu sektörün önünde bulunan şey, zaman hız kavramı olacaktır.

Bir uçağın ya da tüm havayollarının uçabildiği her noktaya, hizmet götürme prensibinin hızlı bir gelişim gösterdiği dünyada havayolu taşımacılığı, üstün bir özellik olarak üstün bir kargoculuk hizmeti olarak ön plana çıkmaktadır.

Türkiye üzerinden üretilen herhangi bir ürünün, yedi kıta da farklı ülkelere götürülmesi, herhangi bir ülkede üretilen bir ürünün, Türkiye’ye saatler ile ya da uzak seviyelerde maksimum günlük anlayışlar ile teslim edilmesi, bu sektörün gelişim sürecini hızlandırmaktadır. Elbette deniz ulaşımı, elbette kara ulaşımı günümüzde en fazla tercih edilen seçenek olabilir.

Ancak, hızlı teslimat, süratli teslimat anlayışı gündeme getirildiğinde, bu sektörün önünde bulunan potansiyelin büyüklüğü, daha net bir şekilde anlaşılacaktır.

Tercih her geçen gün yükselmek ile birlikte, ürün tedarikçilerinin ya da ürün ihtiyaç sahiplerinin beklentileri, ürünün kalitesi ve ekonomikliğinden ziyade, aynı standartlarda üretilen ve satılan ürünlerin, daha hızlı bir şekilde ihtiyaç sahiplerine kavuşturulmasıdır. Bu yüzden herhangi bir işletme sahibi iseniz ya da herhangi bir şahıs olarak bir yerden ürün almayı düşünüyor veya göndermeyi düşünüyor iseniz, önce havayolu taşımacılığı nedir? Nasıl yapılır? Hangi ülkelerde geçerlidir ya da hangi mesafeler de geçerlidir? Gibi sorular hakkında profesyonel işletmelere başvuru yapıp, danışmanlık hizmeti almanız tavsiye edilen bir uygulamadır.